Fínske školstvo? Trošku iná šálka kávy.

Autor: Kristína Vavrová | 22.1.2014 o 14:15 | Karma článku: 11,95 | Prečítané:  2780x

Ďaľších pár dní prežitých v Oulu. Človek si počas času stráveného tu uvedomí tie rozdiely voči Slovensku. A čo mi asi najviac bije do očí?

Škola! Nie, tu sa nemusím naspamäť učiť tie teoretické nezmysly, ktoré každý slovenský študent musí byť nabiflený na skúšku, test alebo hocičo podobné aby prešiel predmet. Vo Fínsku sú školy postavené na otvorených diskusiách a skutočných prácach. Aktuálne mám 5 predmetov a síce z niektorých je aj test na konci semestra, nemusím kvôli tomu presedieť xy hodín nad učebnicami. My totižto učebnice ani nemáme. Hodiny sú založené na diskusiách o hocičom. Občas sa stane, že sa počas diskusie dostanete k takej téme, o ktorej ste na začiatku ani nesnívali. Istý profesor Ismo to volá „komerčná prestávka“. A vôbec mu tieto diskusie nevadia, naopak, dozvie sa popritom veľa nového. A aby toho nebolo málo, o pár hodín nájdete na študentskom webe celú diskusiu zhrnutú.

Asi najlepšou hodinou, ktorú mám, je predmet, na ktorom by mali študenti spolupracovať s nejakou ozajstnou spoločnosťou v meste. Jasné, že pre nás zahraničných študentov to je trochu inak ale koncept hodiny je naozaj výborný. Ide o to, že skupiny študentov pracujú na marketingovom pláne alebo biznis pláne tej-ktorej spoločnosti, závisí od dohody. Môžu pre nich vymyslieť inováciu, zlepšenie, nový produkt, a ako by tieto zmeny mali prebiehať v najbližšom roku. Ako sa niečo takéto vytvára v skutočnom svete, so skutočným rozpočtom, plánom, a odrazom na spoločnosť, sa na slovenskej vysokej škole asi nenaučíte. Ide o to, že v tejto škole sa študenti neučia len teoreticky ako by to malo vyzerať, oni to naozaj vytvoria a poskytnú to spoločnosti. Tým si vytvoria šancu na ďalšiu spoluprácu so spoločnosťou, minimálne nadobudnú kontakty.

Podľa môjho názoru, toto je pekný príklad toho, ako by vysokoškolské vzdelanie mladého človeka malo vyzerať. To, že sa naspamäť naučíte poučky, po ktorých baží váš profesor, vám je dosť nanič, pretože tieto vedomosti čoskoro nahradia vedomosti potrebné na inú skúšku. A po škole neviete nič. Možno by nebolo na škodu trochu prehodnotiť slovenské školstvo a založiť ho viac na praktickejších vedomostiach než tých teoretických.

Ďalšou samozrejmosťou vo fínskom školstve je zahraničná stáž. Jedna počas bakalárskeho štúdia a jedna počas magisterského. A ešte k tomu má každý študent svojho tútora spomedzi profesorov. Áno každý, nie len ten, ktorý má o to záujem. Tento tútor pomáha študentom v ich profesijnom zameraní či pri výbere stáže. Určite vie dobre poradiť, pretože študenta pozná, vie v čom je šikovný a v čom nie je. Ešte musím podotknúť, že učitelia to robia s radosťou pretože vedia, že študentom pomôžu. Dokonca aj ja som dostala ponuku od jednej profesorky, že mi bude robiť tútorku počas štúdia vo Fínsku. A videla som na nej, že by to spravila s radosťou. Profesorov na tejto škole ich zamestnanie naozaj napĺňa a netvária sa namrzene keď za nimi občas skočíte pretože by ste chceli počuť odpovede na určité otázky.

Ešte aby som nezabudla, výhody študentov sú tu neporovnateľne väčšie oproti nášmu ISIC-u. Na študentskú kartu tu máte zľavy skoro na všetko. O obedoch som už čo-to napísala, je tu však zľava aj na plaváreň, posilňovňu, vlaky, autobusy, kino, jedlá i pitie (väčšinou skoro 50%). Študent tu má proste neporovnateľne lepšie postavenie a je akceptovaný ako niekto, kto študuje a teda nepracuje. Tu robia všetko pre to, aby si študenti nemuseli nič odopierať popri ich štúdiu a vedeli sa popri škole zrelaxovať a užiť si trochu voľného času.

 

Mám ešte porovnávať Slovensko?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát sa háda s RegioJetom, kto má uvoľniť trasu do Košíc

Súkromný dopravca na linke medzi Bratislavou a Košicami končí koncom januára. Svoje rozhodnutie oznámil začiatkom roka.

TECH

Ukázali, ako vysoko by ste vyskočili na Marse či na Plute

Polmetrový výskok by ste na niektorých telesách premenili na prelet atmosférou.

KOMENTÁRE

Zrušíme kraje, keď sú aj tak nanič?

Nezáujem voličov pomohol zmobilizovať hlasy pre Kotlebu.


Už ste čítali?